










Where the wild river runs
Campingen har ett fantastiskt läge precis vid den floden Lögdeälven som är en av få floder i Sverige som fortfarande är outforskad och där ni kan få känna på vildmarken på riktigt. Det finns för närvarande 25 platser för husvagn, husbil eller tält. Antingen stannar ni en natt, vecka eller hela säsongen. På plats finns det flera grillplatser med utsikt över floden och det finns två torra toaletter med möjlighet att släppa ut avloppsvatten. Kom och njut av lugnet, tystnaden och bli ett med naturen!
I campingområdet - Hit kommer ni som vill njut av de vilda och vackra omgivningarna. Direkt från campingen kan du vandra, fiska, njuta av en mängd olika naturrelaterade utflykter. Campingplatsen är en strategisk punkt för sportfiskare, eftersom den ligger direkt vid den berömda fiskeplatsen ”Kodalsforsen” som är en het plats särskilt för lax och havsöring. Lögdeälven är rik på många olika fisk- och djurarter. Djurlivet i området är verkligen fantastiskt och har en enorm mångfald av djur och fåglar. Beroende på säsong har du en stor chans att upptäcka till exempel älg, rådjur, dovhjort, björn, utter, havsörn och kungsörn.
Campingplatsen ligger också i ett Natura 2000-område som är ett nätverk av naturskyddsområde inom Europeiska unionens territorium. Den består av särskilda skyddsområden (SAC) och special skyddsområden (SPA) som utsetts respektive enligt livsmiljödirektivet och fågeldirektivet.



















